Stafett SM-sidan 2016

SM-rapport dag 1

  
  

F17 1000 försök

Alva von Gerber
Linda Eriksson
Kajsa Eriksson
Sara Hermansson

Det blev lite dramatiskt efter att andra växeln höll på att missats då Kajsa vasr lite för "het" iväg men det löste sig till slut och laget kom vidasre med näst bästa tid efter de direktkvalificerande heat segrarna.


P19 1000 försök

Peter Heen
Ludvig Hillenfjärd
Anton Roos
Fredrik Kihlblom

Om det var lite dramatiskt när tjejerna sprang så blev det högdramatiskt när Ludde tappade pinnen efter att ha tagit över den i första växeln. Det blev till att springa tillbaka och plocka upp den och starta en tjurrusning för att minska gapet till de framförvarande. Anton och Fredrik maxade ut även de i panik över att missa finalplatsen vilket kanske inte hade behövts då endast ett lag ev de nio anmälda skiulle bort till finalen. Efter diskning blev det till slut så att samtliga lag som kom i mål var i final jnklusive HAIS-gänget.


F17 1000 final
Kajsa Eriksson
Alva von Gerber
Linda Eriksson
Sara Hermansson

Efter lite ommöblering i laget blev det bättre ordning på växlarna i finalen och det var bra häng fram till sista sträckans Sara som gjorde vad hon kunde för att inte släppa taget där framme. Efter en trelagsuppgörelse i spurten kom Spårvägen in som etta före HAIS och Täby. Då kom det upp att trte lag diskats och bland dem var både Spåret och Täby varvid det en längre tid stod Huddinge som guldmedaljörer. Efter en timmes väntan med protester m.m. drogs sedan samtliga tillbaka och den ursprungliga resultatlistan kunde fastställas med ett HAIS-silver med Spårvägen som segrare och Täby som bronsmedaljörer.

MEDALJÖRERNA
GULD Spårvägens FK
SILVER Huddinge AIS
BRONS Täby IS





  
  

P19 1000 final

Peter Heen
Fredrik Kihlblom
Anton Roos
Ludvig Hillenfjärd

Frågan var hur mycket försöksloppet skulle sitta i benen efter den taktiska missen men efter att ommöblerade Fredrik på 200-ingen hade bra häng och Hammarby fibblat till det såg det lovande ut när Anton tog över och gjorde en bra tredjesträcka fram till Ludde som skulle ta sig an den riktiga mjölksyran. Han försökte så mycket det gick att få kontakt med bortflyende Mölndal men Simon Wallenliond var alltför stark och kunde defilera in som guldmedaljör. Silver till Huddinge och brons till Hässelby efter ett odramatiskt upplopp.

MEDALJÖRERNA
GULD Mölndals AIK
SILVER Huddinge AIS
BRONS Hässelby SK



F19 1000 final
Ej start

 

M22 3x400 final

Dennis Elms Jansson
Christopher Halldén
Douglas Hellbratt

Det blev aldrig någon närkontakt med medaljplatserna och killarna fick köra igenom sträckorna på ett bra sätt och se till att säkra SM-poängen med sin fjärdeplats.

MEDALJÖRERNA
GULD Ullevi FK 2
SILVER Upsala IF
BRONS Ullevi FK 1
  
  

SM-rapport dag 2

F15 4x80 försök

Marion Barrow
Sofie Hedman

Ella Hagman
Sara Karlsson
Tredjeplatsen i heatet räckte inte fram till en final dit det fattades dryga halvsekunden snabbare tid och heatets tvåa Örgryte tog just den platsen.

 

P15 4x80 försök

Anton Andreassen
Benjamin Ferm
Oskar Nummelin
Alex Emahazion

Efter strul i tredje växeln bröt laget utan att komma i mål.

 

F17 4x100 försök
Alva von Gerber
Linda Eriksson
Sara Hermansson
Charlotte Andersson

Vidare till final som heatsegrare på snabbaste tid lade favoritskapet på Huddingetjejerna till finalen.


P17 4x100 försök
Timmy Karlsson
Mikael Lundqvist
Lukas Matsson
Ahmed Bahaa
Efter en missad tredje växel blev det mycket dramatiskt när Ahmed krigade sig fram till en B-final.
 

P19 4x100 försök
Peter Heen   Fredrik Kihlblom
Anton Roos   
Ludvig Hillenfjärd


F19 4x100 försök
Tilda Feltenmark   Marion Sackey-Mensah
Emilia Jandér   Emilia Stenström

.

F17 4x100 final
Alva von Gerber
Linda Eriksson
Sara Hermansson
Charlotte Andersson

Det krävdes klubbrekord för att slutligen besegra Upsala som hotade ända in i mål men där en bra fällning av Charlotte resulterade i en 5/100-seger med Mölndal på tredjeplatsen efter en kamp med Hammarby.

  
MEDALJÖRERNA
GULD Huddinge AIS
SILVER Upsala IF
BRONS Mölndals AIK





  
P17 4x100 final

Timmy Karlsson
Mikael Lundqvist
Lukas Matsson
Ahmed Bahaa
Laget räckte inte riktigt till utan kom tvåa i B-finalen efter Danderyd.
A-finalen fick tre odramatiska medaljörer i Helsingborg, Örgsyte och Ullevi.

 
MEDALJÖRERNA
GULD IFK Helsingborg
SILVER Örgryte IS
BRONS Ullevi FK





 

M 4x400 final

Ludvig Hillenfjärd
Christoffer Halldén
Anton Nilsson

Alexander Nordkvist


F19 3x800 final
Erika Sandberg
Hanna Bergström
Ewelina Fabiszewska



P17 3x800 final

Anton Ledell
Jonathan Bergdahl
Iyuel Ayele

Efter att Ahmed inte kunde vara med i 1000-meterslaget var det fullt fokus på 800-stafetten där det på förhand skulle handla om två lag, Huddinge och Ullevi som hade två 1.57 löpare som antog springa andra och tredje sträckorna. Taktiken lades upp som i Kil 2 år tidigare att Anton skulle ta första sträckan och inte dra och hjälpa de andra med någon farthållning och avancera fram sista biten till växling för att få bra position till andra sträckans Jonathan. Taktiken höll i 120 meter då Anton drog iväg efter att ingen visade någon ansats till att vilja dra. Det verkade som de andra togs på sängen för han fick dra iväg utan mothugg och kunde i ensamt majestät lämna över till Jonte efter en sololöpt.2.04,2-sträcka. Ullevi försökte desperat att ta upp kampen på andra sträckan men efter en 27-öppning blev det tufft för jagande Abdihalig Nooh och sista 150 drog Jonathan åter från fram till 2.00 och stabil ledning när pinnen lämnades över till en kanske lite övertaggad Iyuel som började med en hysterisk 24-öppning och vändning på 52,6 vilket troligtvis knäckte Ahmed Abdullahi och Iyuel kunde chilla sig fram sista 100 efter att ha konstaterat att guldet skulle bli Huddinges. 1.55,6 avstannande ledde fram till en historisk sub-6 notering på 5.59,96 och sju sekunders marginal ner till Ullevi och efter tre sololopp.

MEDALJÖRERNA
GULD Huddinge AIS
SILVER Ullevi FK
BRONS KFUM Örebro


14.05   F19 4x100 final
Tilda Feltenmark
Marion Sackey-Mensah
Emilia Jandér
Emilia Stenström



P19 4x100 final
Peter Heen
Fredrik Kihlblom
Anton Roos

Ludvig Hillenfjärd



M22 4x100 final

Isak Barrow   Fredrick Ekholm
Douglas Hellbratt   Amadou Sussoho


M 4x1500 final
Johan Hydén
Ebba Tulu Chala
Niklas Jonsson
Staffan Ek

 

Bildspel från Stafett-SM 2015
Bilder från årets mästerskap lägges upp efter tävlingarna!

20150516_150447_34 20150516_153018_40 20150516_152202_311 20150516_152149_310 20150516_152140_309 20150516_151528_38 20150516_152117_295 20150516_151933_290 20150516_150927_35 20150516_150138_26 20150516_145703_289 20150516_145607_275 20150516_145340_269 20150516_145223_268 20150516_144843_20 20150516_144201_19 20150516_142806_250 20150516_142708_241 20150516_142613_214 20150516_142515_210 20150516_142421_195 20150516_142421_190 20150516_142320_174 20150516_142227_166 20150516_142125_149 20150516_141106_18 20150516_141054_17 20150516_140144_138 20150516_133207_14 20150516_131207_132 20150516_130945_120 20150516_130828_117 20150516_130720_100 20150516_130604_96 20150516_130459_90 20150516_123659_80 20150516_123604_74 20150516_123604_70 20150516_123502_61 20150516_123501_57 20150516_122058_13 20150516_121920_9 20150516_121000_8 20150516_120121_37 20150516_120023_30 20150516_120023_19 20150516_115912_12 20150516_114556_7 20150516_113452_6 20150516_113344_5 20150516_113339_4 20150516_105407_3 20150517_101717_9 20150517_102325_25 20150517_103652_61 20150517_105731_77 20150517_113657_84 20150517_113702_103 20150517_114644_143 20150517_122227_1 20150517_131933_160 20150517_132043_162 20150517_132145_177 20150517_132147_185 20150517_132245_200 20150517_132336_202 20150517_132346_210 20150517_132638_223 20150517_132917_233 20150517_135223_238 20150517_140006_248 20150517_140007_261 20150517_140056_268 20150517_140147_286 20150517_140234_293 20150517_141906_305 20150517_141921_306 20150517_142114_312 20150517_143936_335 20150517_145928_346 20150517_150247_361 20150517_150538_401 20150517_150651_406 20150517_152221_448 20150517_152321_453 20150517_152736_494 20150517_153457_506 20150517_154534_524 20150517_154657_536

Videofilmer

SM-guiden
Fakta ur HAIS-perspektiv
14 lag till start
 

GULD SILVER BRONS POÄNG
P17 3*800 F17 1000 M22 4*100 M 4*400
F17 4*100 P19 1000 M22 3*400
M 4*1500 F19 3*800

HAIS-lagen

M 4x400

Coach:
Anders Rydén

Final 3.18,59 / 6:a
Ludvig Hillenfjärd
Christoffer Halldén
Anton Nilsson

Alexander Nordkvist
 

M 4x1500

Coach:
Per Synnerman

Final 15.51,21 / SILVER
Johan Hydén
Ebba Tulu Chala
Niklas Jonsson
Staffan Ek

M 22 4x100

Coach:
Mikael Wirstedt

Final 41,95 / BRONS
Isak Barrow
Fredrick Ekholm

Douglas Hellbratt
Amadou Sussoho

M 22 3x400

Coach:
Mikael Wirstedt

Final 2.31,41 / 4:a
Dennis Elms Jansson
Christopher Halldén
Douglas Hellbratt

 

P 19 4x100

Coach:
Fotios Makrostergios

Försök 44,19 q
Peter Heen
Fredrik Kihlblom
Anton Roos

Ludvig Hillenfjärd

Final DQ / 8:a

Peter Heen
Fredrik Kihlblom
Anton Roos

Ludvig Hillenfjärd
 

P 19 1000

Coach:
Fotios Makrostergios

Försök 2.06,10 q
Peter Heen
Ludvig Hillenfjärd
Anton Roos

Fredrik Kihlblom

Final 1.59,16 / SILVER

Peter Heen
Fredrik Kihlblom
Anton Roos

Ludvig Hillenfjärd
 

P 17 3x800

Coach:
Kim Hedbom

Final 5.59,96 / GULD
Anton Ledell
Jonathan Bergdahl
Iyuel Ayele

 

P 17 4x100

Coach:
Andreas Lundqvist

Försök 44,62 q B-final
Timmy Karlsson
Mikael Lundqvist
Lukas Matsson
Ahmed Bahaa

B-Final 45,14 / 8:a
Timmy Karlsson
Mikael Lundqvist
Lukas Matsson
Ahmed Bahaa
 

P 15 4x80
Coach:
Jens Possekel
 

Försök DNF
Anton Andreassen
Benjamin Ferm
Oskar Nummelin
Alex Emahazion

 

F 19 3x800

Coach:
Kim Hedbom

Final  7.34,27 / 5:a
Erika Sandberg
Hanna Bergström
Ewelina Fabiszewska

 

F 19 4x100

Coach:
Johanna Hilllbom

Försök 50,59 Q
Tilda Feltenmark
Marion Sackey-Mensah
Emilia Jandér
Emilia Stenström


Final 50,64 / 7:a
Tilda Feltenmark
Marion Sackey-Mensah
Emilia Jandér
Emilia Stenström

 

F 17 4x100

Coach:
Ulf Nilsson

Försök 48,38 Q
Alva von Gerber
Linda Eriksson
Sara Hermansson
Charlotte Andersson


Final 48,23 / GULD

Alva von Gerber
Linda Eriksson
Sara Hermansson
Charlotte Andersson

 

F 17 1000

Coach:
Ulf Nilsson

Försök 2.19,98 q
Alva von Gerber
Linda Eriksson
Kajsa Eriksson
Sara Hermansson


Final 2.19,93 SILVER
Kajsa Eriksson
Linda Eriksson
Alva von Gerber
Sara Hermansson
 

F 15 4x80
Coach:
Louise Lilius
 

Försök 40,92 u / 9:a
Marion Barrow
Sofie Hedman

Ella Hagman
Sara Karlsson