Resultatarkiv tävlingar
med HAIS-deltagande i PDF-format
2016
Klicka på resultatlänkarna för att ladda ner filen

 
 
Utomlands Landslag
Januari
6 Surbulle Indoor Norrköping Resultat
6 Ärlaspelen Eskilstuna Resultat
9-10 Örebro Indoor Örebro Lördag Söndag
9-10 IVDM Sätra Resultat
9-10 IDM Mångkamp Sätra Resultat
15-17 Scandic Indoor Storängshallen Resultat Fredag Lördag Söndag
16 Dublique IA USA Resultat Dennis Elms Jansson
23 Waverly IA USA Resultat Dennis Elms Jansson
23 Bloomington, IL USA Resultat Frida Åkerström
23-24 Best Western Games Växjö Resultat
23-24 Inlagda Gurkspelen Västerås Resultat
23-24 Täby Vinterspel Sätra Resultat
29 Cedar Falls IA USA Resultat Dennis Elms Jansson
29 Lynchburg, VA USA Resultat Otto Kingstedt
30 Vinthundsvintern Sätra Resultat
30 Winterrun Stockholm Resultat
30-31 Norrköping Indoor Norrköping Lördag Söndag
30-31 Formenkollen / UDM Sätra Resultat
30-31 IDM / IUDM Uppland Västerås Resultat
30-31 Pallasspelen Malmö Resultat
  
Februari
6 Kraftmätningen Storängshallen
6 Raka Spåret Sätra Resultat
6 Selinsgrove PA USA 1 mile 3000m Otto Kingstedt
6 Santa Barbara CA USA 200m 600m Anton Nilsson
6 Göteborg Inomhus Göteborg Resultat
7 IVSM Mångkamp Växjö Resultat
7 Lilla Globengalan Sätra Resultat
12-14 Hammarbyspelen Sätra Fredag Lördag Söndag
12 Selinsgrove PA USA Resultat Otto Kingstedt
12 Brookings SD USA Resultat Dennis Elms Jansson
13 Aliso Viejo CA USA 400m 200m Anton Nilsson
13 Nordenkampen Växjö Resultat Staffan Ek
13 Nordenkampen Växjö Tom Kling-Baptiste
13 Kasttävliong Tipshallen Växjö Resultat
19-20 Storm Lake IA USA 60 hä 400m Dennis Elms Jansson
20 Vintersportspelen Nyköping Resultat
20-21 IJSM Växjö Resultat
26 Bakersfield CA USA Resultat Anton Nilsson
27 Storängsös 1 Storängshallen Resultat
    
Mars
4-6 IVSM Bollnäs Fredag Lördag Söndag
5-6 IUSM Uddevalla Resultat
5 Salisbury University USA Resultat Otto Kingstedt
6 10k Indoor Bonanza Storängshallen Resultat Varvtid
6 CPC Loop 21k den Haag NED Resultat John Kingstedt
6 CPC Loop 21k den Haag NED Hanna Lindholm
11 Eagle Rock CA USA 400m Anton Nilsson
12 Lilla Hammarbyspelen Sätra Resultat
12-13 ISM Mångkamp Göteborg Resultat
12-13 Marsspelen Örebro Lördag Söndag
12-13 Haninge Open Torvallahallen Resultat
19 Santa Barbara CA USA 400hä 100m Anton Nilsson
19-20 Växjömångkampen Växjö Resultat
19-20 Sista Chansen Storängshallen Resultat Lördag Söndag
22 5000 m Indoor Storängshallen Resultat
25 Des Moines IA USA Resultat Dennis Elms Jansson
25 Santa Barbara CA USA Resultat Anton Nilsson
25 Ungdomsspelen Eskilstuna Resultat
   
April
1 San Luis Obispo CA USA Resultat Anton Nilsson
2 Waverly IA USA 200m Spjut Dennis Elms Jansson
2 Premiärmilen Frescati Resultat
2 VEM Ancona Italien Resultat Anders Olsson
2 Stora Stöten Storängshallen Resultat
2-3 Svealandsmästerskapen Nyköping Resultat
3 Berlin Halvmarathon Tyskland Resultat Anna Rahm
9 Kvantumloppet Källbrink Resultat
9 Mount Vernon IA USA 400hä Spjut Dennis Elms Jansson
12 Sista Stöten Storängshallen Resultat
14 Acusa CA USA Kula Frida Åkerström
14 Los Angeles CA USA Resultat Anton Nilsson
15 Long Beach CA USA Kula Frida Åkerström
15-17 Täby Extreme Challenge Täby Resultat
15-16 Newport News VA USA 5000m 3000m Otto Kingstedt
16 Des Moines IA USA 400hä Dennis Elms Jansson
16 Quicknetspelen Västerås Resultat
16 Kvarnloppet Jakobsberg Resultat
17 Stockholmskampen Sätrahallen Resultat
22 Santya Clarita CA USA 400hä Anton Nilsson
23 Baltimore MD USA 5000m Otto Kingstedt
23 Forets City IA USA Resultat Dennis Elms Jansson
23 Ältasjön Runt Älta Resultat
23 Back on Field Jerikovallen Resultat
23 Kasttävling Falun Resultat
29 Des Moines IA USA 400hä Dennis Elms Jansson
29 Bakersfield CA USA 400hä Anton Nilsson
30 Washington DC USA 5000m Otto Kingstedt
  
Maj
1 L´Aquila ITA 300m Alexander Nordkvist
1 Palo Alto CA USA 1500m Staffan Ek
1 Danderydsloppet Danderyd Resultat
1 Uppsalakastet 1 Uppsala Resultat
7 Eagle Rock CA USA 1500m Staffan Ek
7 Hellaskastet Sätra Resultat
7 Kungsholmen Runt Kungsholmen Resultat
7 Lexington KY USA Kula Frida Åkerström
7 Lancaster CA USA 400hä Anton Nilsson
8 Lidingö Ultra 50k Lidingö Resultat
8 Kanalloppet Ljungsbro Resultat
8 Council Bluffs IA USA 400hä 100m Dennis Elms Jansson
12 VDM Slägga Vikt Jerikovallen Resultat
14 Lancaster CA USA 400hä Anton Nilsson
14 DM Mångkamp Sätra Resultat
14 VDM Sätra Resultat
14 Mälaröspelen Ekerö Resultat
15 Danderyds U-spel Danderyd Resultat
18 Stafett-DM kort Enskede Resultat
20-22 Huddingespelen KIP Resultat Fredag Lördag Söndag
21 Hallerische Werfertage Halle GER Slägga Eleni Larsson
21 Hallerische Werfertage Halle GER Kula Arwid Koskinen
21 Hallerische Werfertage Halle GER Kula Jesper Arbinge
21 Göteborgsvarvet Göteborg Resultat
21 Skärholmsloppet Skärholmen Herr Dam
21 San Diego CA USA 400hä Anton Nilsson
22 Svealandscupen damer Gävle Resultat Lag
25 Triangelkampen Enskede Resultat Lagres
28 Vårkastet Bålsta Resultat
28-29 Stafett-SM Stadion Resultat
28-29 Mångkamp Stendal GER Totalt Grenar Lasse Ohtamaa
28 Cannes la Bocca FRA Stav Louise Gabrielsson
28 Kasttävling Visby Resultat
29 Comrades Marathon Sydafrika Resultat Kajsa Berg
29 Gavardo ITA 100m 200m Tom Kling-Baptiste
      
Juni
1 Stockholmskampen 2 Hässelby Resultat Lag
3-5 Sayo Sollentuna Fredag Lördag Söndag
4-5 Ymerspelen Bprås Lördag Söndag
4 Oordegem BEL 1500m Staffan Ek
4 Kastfemkamp veteraner Jerikovallen Resultat
5 Minimaran Stockholm Resultat
6 Kringelspelen Södertälje Resultat
6 Skararacet Skara Resultat
6 Kraftmätningen Märsta Resultat Individ Lag
8 Bagisloppet Bagarmossen Resultat
9 Bislett Games Oslo NOR 1500m Staffan Ek
11 800 meter KIP Resultat
11 Athletic AG Geneve SUI 4*100 Tom Kling-Baptiste
11 Monaco MON Stav Louise Gabrielsson
11-12 Mångkamp NM KIP Resultat
11-12 Uppsalaspelen Studenternas Lördag Söndag
12 Mälarspelen Eskilstuna Resultat
15 SM-milen Stockholm Resultat
15 BMC Watford GBR 1500m Staffan Ek
16 Diamond League Stadion 800m
16 Turebergskastet 7 Sollentuna Resultat
17-19 Bauhausgalan Stadion Resultat Fredag Lördag Söndag
18-19 Kasttävling Bottnaryd Resultat
19 Lapinlahti FIN 1500m Staffan Ek
19 Snabba Klipp Skara Resultat
21 Folksam Challenge Umeå Resultat
21 Långlöparnas Kväll Stadion Resultat
22 Vätterspelen Jönköping Resultat
25 Aarhus DEN 1500m Staffan Ek
28 Folksam GP Sollentuna Resultat
29 Källbrinksöz 1 Källbrink Resultat
29 Nice FRA Stavhopp Louise Gabrielsson
  
Juli
1-3 Världsungdomsspelen Göteborg Fredag Lördag Söndag
1 Trosa Stadslopp Trosa Resultat
2 VM för döva Stara Zagora BUL 5000m Otto Kingstedt
6 Nice FRA Stavhopp Louise Gabrielsson
6 Enhörna Challenge Södertälje Resultat
6 Sommarspelen Åhus Resultat
7-10 EM Amsterdam 200fö 200se 4*100 Tom Kling-Baptiste
9 Musköloppet Muskö Resultat
9 Fortumspelen Bollnäs Resultat
9 Uppsalakastet 7 Uppsala Resultat
13 Lag-SM final Norrköping Resultat
15 Folksam GP Göteborg Resultat
15 Kraftprovet Trollhättan Resultat
15-17 Gavlehovspelen Gävle Fredag Lördag Söndag
16 Kasttävling Tingstäde Resultat
23 Ninove BEL 1500m Staffan Ek
22-24 Veteran-SM Söderhamn M Fre M Lör M Sön
22-24 Veteran-SM Söderhamn K Fre K Lör K Sön
23-24 Leksands Sparbanksspel Leksand Resultat
24 Källbrinksöz 2 Källbrink Resultat
27 Enhörna Challenge Södertälje Resultat
27 Folksam GP Karlstad Resultat
30-31 Gurkspelen Västerås Resultat
31 Windsprint Sundsvall Resultat
  
Augusti
2 Turebergskastet 8 Sollentuna Resultat
3 Kalmarmilen Kalmar Resultat
5-7 USM Vellinge Resultat
5-7 JSM Hässleholm Resultat
9 Lillehammer NOR 60m Tom Kling-Baptiste
10 Viking Linespelen Källbrink Resultat
12-14 Mizuno Tjalvelekene Bislett NOR 400hä Anton Nilsson
13-14 Surbullespelen Norrköping Löpning Teknik
13 Midnattsloppet Stockholm Resultat
13-14 Nordiska 19-års ISL 400hä 4*400 Ludvig Hillenfjärd
13-14 Nordiska 19-års ISL Kula Jesper Arbinge
13-14 Väksy mångkamp FIN Resultat Lasse Ohtamaa
17 Udda Grenars kväll Enskede Resultat
18 Sommarspelen Stadion Resultat
20 Ultravasan Mora Resultat
20 Lag-USM Källbrink Resultat Lagpoäng
20-21 Väsbyspelen Upplands Väsby Resultat
25 Kasttävling Tingstäde Resultat
26 SM Sollentuna Resultat
27 Björknässpelen Björknäs Resultat
28 Brommaspelen Sätra Resultat
28 VSM Femkamp Säter Resultat
30 Hälsoloppet Huddinge Sjuk Resultat
31 Stockholmskampen Källbrink Resultat
31 Eskilstunaspelen Eskilstuna Resultat
September
2-4 Finnkampen Tammerfors 100m 200m 4*100 Tom Kling-Baptiste
2-4 Finnkampen Tammerfors 5000m Staffan Ek
2-4 Finnkampen Tammerfors Kula Frida Åkerström
2-4 Ungdomsfinnkampen Tammerfors 800m Iyuel Ayele
3 Castorama 1 Jerikovallen Resultat
3 Tjejmilen Djurgården Resultat
3-4 Täby Open Täby Resultat
10 Stockholm Halvmarathon Stockholm Resultat
10 VSM Kastmångkamp Bottnaryd Resultat
10-11 Svealandsmästerskapen Visby Resultat
10-11 Mångkamp SM JSM Falun Resultat
11 Triangelkampen Täby Lagpoä 2005 2006 2007
13 Stafett-DM Källbrink Resultat
14 Castorama Växjö Resultat
17 Kistaloppet Kista Resultat
17 ALJ Open Stadion Resultat
17 Topploppet Solna Resultat
18 Stockholmskampen 4 Enskede Poäng PF12 PF13
24 Castorama 3 Jerikovallen Resultat
24-25 Lidingöloppet Lidingö Resultat
26 Castorama 4 Jerikovallen Resultat
   
Oktober
1 Kalvruset Flottsbro Resultat
1 Castorama 5 Jerikovallen Resultat
2 Kalvruset Tjurruset Flottsbro Resultat
2 Lilla Tullingeloppet Brantbrink Resultat
8 Castorama 6 Jerikovallen Resultat
9 Hässelbyloppet Hässelby Resultat
9 Budapest Marathon Budapest HUN Resultat Alberto Ramos
22-23 Terräng-SM Västerås M4 M4 lag M40 M45
22-23 Terräng-SM Västerås P14 P16 P17 P17 lag
22-23 Terräng-SM Västerås M12 M22 F19 K50
26 VVM Perth AUS Resultat
30 Långa Tullinge-Tumba Lida Resultat
  
November
5 Vintermilen Stockholm K10
5 Expressbildspelen Västerås Resultat
12 NM Terräng Kristiansand 9000m Staffan Ek
12 Eskilstunaspelen Eskilstuna Resultat
19-20 Första Chansen Storängshallen Lördag Söndag
 19-20  Intersportspelen Uppsala Resultat
20 Monte Vlonsadero ESP Resultat Staffan Ek
20 Monte Vlonsadero ESP Otto Kingstedt
26 Storängsöz 1 Storängshallen Resultat
26 Kul Triathlon 1 Storängshallen Resultat
26 Julklappsspelen Eskilstuna Resultat
27 Waranderloop Tilburg BEL Resultat Otto Kingstedt
27 Stavtävling Nice FRA Resultat Louise Gabrielsson
  
December
3 Fotokungspelen Falun Resultat
3 Sayo Indoor Sollentuna Resultat
3 Bore Cup 1 Hemlingby Resultat
9-11 Luciaspelen Sätra Resultat
10 Storängsöz 2 Storängshallen Resultat
10 Kul Triathlon 2 Storängshallen Resultat
11 EM Terräng Chia ESP M22 Otto Kingstedt
16 Stavtävling Salle FRA Resultat Louise Gabrielsson
16-18 Muskelcentrum Indoor Uppsala Lördag Söndag
17 Julsprinten Birsta Resultat
31 Nyårsloppet Vallentuna M 5 km
31 Sylvesterloppet Kalmar K 10 km