Resultatarkiv externa tävlingar
2015
med HAIS-deltagande i PDF-format
Klicka på tävlingen för att ladda ner filen

Tidigare år

 
  Januari      
6/1 Surbulle Indoor      
6/1 Ärlaspelen      
10-11.1 Örebro Indoor      
10-11.1 DM Mångkamp      
10-11.1 IVDM      
16-17.1 Lexington KY      
23-24.1 Bloomington IN      
24-25.1 Täby vinterspel      
24-25.1 inlagda gurkspelen      
30/1 New York NY      
31/1 Raka Spåret      
31/1 Winter Run      
31-1.2 Upplands IDM      
31-1.2 Växjö inomhuskast      
         
  Februari      
1/2 Lilla XL-galan      
7/2 Vinthundsvintern      
7-8.2 Formenkollen UDM      
7-8.2 ISM mångkamp      
8/2 Arlington TX      
13-14.2 Geneva OH      
14/2 Nordenkampen Baerum      
14/2 Veteranmångkamp      
14-15.2 Haninge Open Lör Sön  
19/2 XL-Galan Huvud förtävl  
21-22.2 ISM Sätra      
28.2-1.3 IJSM Göteborg      
28.2-1.3 World indoor throwing      
         
  Mars      
1/3 Kanonspelen Löp Teknik  
6-8/3 IVSM Borås      
7/3 IEM Prag      
7-8/3 DT indoor      
7-8/3 IUSM Örebro      
14/3 Arlington VA      
1415.3 Svealandsmästerskap Lör Sön  
15/3 Europacupen vinterkast      
15/3 EM INAS indoor      
20/3 Lake Buena Vista FL      
21/3 Orlando FL      
21/3 Vintersportspelen      
23-28.3 IVEM Torun POL      
27/3 Cincinnati OH      
28/3 Vårcupen Tranås      
         
  April      
3/4 Ungdomsspelen      
9-11.4 Knoxville TN      
12/4 Kasttävling Sätra      
19/4 Stockholmskampen 1      
22-25.4 Philadelphia PA      
         
  Maj      
2/5 Hellaskastet      
2/5 Lexington KY      
7/5 Andra Turebergskastet      
8/5 Louisville KY      
9/5 Kungsholmen runt      
9-10.5 DM mångkamp Sätra      
10/5 Danderyds ungdomsspel      
12/5 Kasttävling Växjö      
14-15.5 Storrs Connecticut      
14/5 B-tex cup Villstad      
16-17.5 Stafett-SM Sollentuna Lör Sön  
16/5 Violspelen      
21/5 Scaniamilen      
23.5 Vårkastet      
23.5 4H-spelen      
27/5 Namur BEL      
28-30 Jacksonville FL Nationals      
30/5 Stockholm marathon      
30/5 Ordegeem BEL      
30/5 Kurpfalz-Gala Weinheim Försök Final  
30/5 Bilmetrospelen      
31/5 Katrineholmsspelen      
31/5 Minimaran      
31/5 Uppsalakastet 2      
         
  Juni      
3.6 Stockholmskampen      
5-7.6 Sayo Fre Lör Sön
6.6 Norwegian GP Florö NOR      
6/6 Skararacet      
6/6 Tyresö U-och Vet-spel      
6/6 Kringelspelen      
7/6 Folksam Challenge 1      
9.6 Bagisloppet      
11.6 Bislett Games NOR 1500m 4x100  
14.6 Uppsalaspelen      
16.6 Långlöparnas Kväll      
16.6 Kasttävling 3 växjö      
16.6 Söderhamn DM 1      
17.6 Vätterspelen      
20-21.6 Lag-EM Cheboksary      
21.6 Lillehammer      
22.6 Wahlter GP Lidingö      
23.6 Turebergs Hopp&Kast 1      
25.6 Sollentuna GP      
26.6 Trosa Stadslopp      
27.6 Laxaspelen      
27.6 Stockholm Trail      
27.6 Vänerspelen      
27-28.6 Bottnarydskastet      
28.6 Rask GP Lidiongö Löp Hopp  
28/6 Kastpropaganda Enskede      
         
  Juli      
1.7 Lag-SM Sundsvall      
1.7 Enhörna Challenge      
3-5.7 Världsungdomsspelen Fre Lör Sön
4.7 Viby Marathon      
4.7 Byrundan Gamleby      
4.7 Fortumspelen Bollnäs      
7-11.7 Universiaden M100fö m100kv  
  Universiaden M1500fö    
  Universiaden M200fö M200kv  
8.7 öbackalufsen      
9-12.7 U23 EM Tallinn Slägg fö Slägg fi  
  U23 EM Tallinn 4*100fö 4*100fi  
11.7 Musköloppet      
11.7 Uddevalla res.tävling      
17.7 Kraftprovet      
17.7 Kasttävling Södertälje      
18.7 KBC Nacht BEL      
20-22.7 Döv-EM POL 10000m 5000m  
23/7 Folksam GP Karlstad      
24-26.7 Hässleholmsspelen      
24-26.7 Gavlehovssplelen      
24-26.7 Veteran-SM Uddevalla      
24-25.7 windsprint      
25-26,7 Leksands Sparbanksspel      
29.7 Kasttävling Växjö      
29.7 Enhörna ChallengeNHÖRN      
30.7 Bauhausgalan      
         
  Augusti      
1-2 Gurkspelen      
1-2 Bauhausgalan Youth Lör Sön  
1 Blidöloppet      
4 Turebergskastet 5      
7-9 SM Söderhamn Fre Lör Sön
8 Stockholm Ultra      
15 Götas Ungdomsspel      
15 Örebro Ungdomsgala      
15 Midnattsloppet      
15-16 Surbullespelen Löpning Teknik  
16 Folksam Challenge Umeå      
16 Sommarsmajlet      
16 Falu Sommarspel      
21-23 JSM Kalmar      
21-23 USM Karlskrona      
22 Antwerpen BEL      
22 Midnattsloppet Göteborg      
22 Ultravasan      
22-23 Väsbyspelen      
29-30 Nordiska 19-års Kula    
29 Skarakampen      
29-30 Täby Open Lör Sön  
29 Lag-USM Individ Lag  
29 Björknässpelen      
29 Heros Jubileumstävling      
         
  September      
3 Turebergskastet 6      
3 Stockholmskampen 3      
5 Folksam GP Göteborg      
5 Tjejmilen      
5 Svealandsmästerskapen Lör Sön  
5 Mångkamps-SM      
5 Salisbury MD        
6 Brommaspelen      
12 VM/EM 100 km      
12 Stockholm halvmarathon      
12 Kvantumspelen      
12-13 Finnkampen Lör Sön  
12-13 Kraftmätningen Individ Lag Staf
13 Sicklaloppet      
16 Castorama Falun          
19 Topploppet      
19 Kistaloppet      
19 ALJ open        
19 Stockholmskampen final Lag Individ  
19 Penn State Cross Country      
20 Kastpropaganda Enskede      
20 Resultattävl.  Nynäshamn        
20 Nynäshamn Castorama 2      
24 Lancaster PA        
26 Tureberg Castorama 2      
26-27 Lidingöloppet      
27 Midgårdskastet        
27 Berlin Marathon        
           
  Oktober        
3 Jamesville NY      
3-4 Tjurruset Lör Sön  
4 Tullingeloppet      
10 Sörmlands Ultra        
10 Towson MD        
10 Hellasloppet        
11 Hässelbyloppet        
11 Turebergskastet 8      
17 Frederick MD        
24-25 Terräng-SM Haisresultat        
  M4   M4lag   M12   M12lag MV8    
  P16-17   P16-17lag   P15 F19    
25 Långa Tullinge-Tumba      
31 Jamesville NY        
31 Eskilstunaspelen        
           
  November        
7 Vintermaran        
7 Expressbildspelen        
14 Newville CA        
14 Vinterspelen Örebro        
29 Julklappsspelen Eskilstuna        
           
  December        
5 Sayo Indoor          
12 Julskinkekastet Västerås        
12-14 Luciaspelen        

Utomlands

Alexander Nordkvist
   
Nordenkampen Baerum 14/2
400 meter 48,65
Stafett 4*200 1.25,81
   
Lag-EM Cheboksary 20-21/6
400 meter 48,25
4*400 meter 3.08,83
Anton Nilsson
   
Namur BEL 27/5
400 häck 54,88
   
Oordegeem BEL 30/5
400 häck 54,82
Eleni Larsson
   
Lag-EM Cheboksary 21/6
Slägga 68.76
   
U23 EM Tallinn 9/7
Slägga försök 65.66
Slägga final 60.99
Jan Wokalewski
   
Lillehammer 21/6
100 meter 10,91/-1,1
   
U23 EM Tallinn 12/7
4*100 försök 40,08 q
4*100 final  
Jeffrey Ige
   
Inas IEM S:t Petersburg 15/3
Kula 14.22
Jesper Arbinge
   
Nordiska Leppävaara 29/8
Kula 15.51
Johan Hydén
   
Oordegeem BEL 30/5
3000 meter 8:03,77
   
Bislett Games 11/6
1500 meter DNF
   
Lag-EM Cheboksary 21/6
3000 meter 8.48,29
   
KBC nacht BEL 18/7
1500 meter 3.46,54
Otto Kingstedt
   
Arlington TX 8/2
5 k gatulopp 15:53
   
Arlington VA 14/3
6,4 k gatulopp 21:25
   
Bydgoszcz POL 20-22/7
10000m Döv-EM 33.07,30
5000m Döv-EM 15.35,29  
     
Salisbury MD 5/9  
8 k terräng 26.09  
     
Huntingdon Valley PA 19/9  
8 k terräng 27.29  
     
Lancaster PA 24/9  
8 k terräng 27.40  
     
Jamesville NY 3/10
8 k terräng 26.04,4
   
Toeson MD 10/10  
8 k terräng 27.35,23  
     
Frederick MD 17/10  
7,5 k terräng 24.32  
     
Jamesville NY 31/10  
8 k terräng 26.32  
     
Newsville CA 14/11  
8 k terräng 26.03  
Staffan Ek
   
IEM Prag CZE 7/3
1500 meter 3:43,68
   
Bislett Games 11/6
1500 meter 3.44,98
   
Universiaden KOR 7-11/7
1500 meter fö 3.54,57 Q
1500 meter fi 3.39,68/3:a
   
Antwerpen BEL 22/8
1500 meter 3.42,70
Thobias Ekhamre
   
Bislett Games 11/6
1500 meter PACE
Tom Kling-Baptiste
   
Weinheim GER 30/5
100 meter fö 10,86/-2,0
100 meter C-fi 10,70/-1,0
   
Florö NOR 6/6
100 meter fö 10,56/+2,8
100 meter fi DNF
200 meter 21,18/+0,8
   
Bislett Games 11/6
4x100 meter DQ
   
Lag-EM Cheboksary 20/6
100 meter 10,69/-3,4
4*100 meter 39,20
   
Universiaden KOR 7/7-11/7
100 meter fö 10,35/+1,0
100 meter/kvfi 10,59/-0,8
200 meter fö 21,14/+0,8
200 meter kvfi 21,20/+0,4
Frida Åkerström
   
Lexington KY 16-17/1
Kula 15.31
Vikt 16.55
   
Bloomington IN 23-24/1
Kula 15.71
Vikt 17.40
   
New York NY 30/1
Kula 15.66
   
Geneva OH 13-14/2
Kula 14.96
Vikt 17.55
   
Lake Buena Vista FL 20/3
Slägga 54.39
   
Orlando FL 21/3
Kula 15.11
Diskus 45.91
Slägga 50.07
   
Cincinnati OH 27/3
Slägga 51.93
   
Knoxville TN 9-11/4
Diskus 48.91
Kula 15.78
Slägga 51.02
   
Philadelphia PA 22-25/4
Kula 15.47
Diskus 48.96
   
Lexington KY 2/5
Kula 15.29
Slägga 51.55
   
Louisville KY 8/5
Kula 15.51
Diskus 47.17
   
Storrs Connecticut 14-17/5
Kula 16.07
Diskus 46.91
Slägga 54.90
   
Nationals Jacksonville 28-30/5
Kula 15.61
Diskus 45.66