Lördag 20 augusti 2016
Preliminär första start 13.00

Anmälan tjejer

Huddinge AIS Friidrott
har nöjet att bjuda in till årets Lag-USM!

    

SLUTSTÄLLNING
1IFK Växjö185
2Örgryte IS179
3Huddinge AIS167,5
4Upsala IF164
5Hammarby IF153
6Turebergs FK144
7Hässelby SK141
8Spårvägens FK126
9IF Göta125
10KFUM Örebro122
11IFK Lidingö106,5
12IFK Lund105
13Bromma IF83
14IFK Göteborg71
   

NYHETER
Uppdaterad 160817

PM
Utlagtvia länken till vänster!

MATBESTÄLLNING
Möjlighet att beställa pastasallader finns.
Senast onsdag vill vi ha in beställningen.
Faktureras klubben.


TIDSPROGRAM
Preliminärt tidsprogram utlagt!
Uppdaterat 160811 16.00

INBJUDAN
Utlagd!

ANMÄLDA LAG: 14 st
Bromma IF
Turebergs FK
KFUM Örebro
Hammarby IF
Spårvägens FK
Örgryte IS
Upsala IF
IFK Lund
IFK Göteborg
IF Göta Karlstad
Hässelby SK
IFK Växjö
IFK Lidingö
Huddinge AIS

 

Preliminärt tidsprogram

12.00Tekniskt möte
12.45Invigning
 
KlLöpningHoppKast
 
13.00P 110 häckP Stav AF Diskus
13.15P Slägga *
13.20F 100 häck
13.45P 200 meterF Höjd A+B
14.10F 100 meterP Längd A+B
14.30F Spjut
14.45P 800 meter
15.00F 400 meterF TrestegP Kula
15.30P 2000 hinder
15.50F 3000 meter
16.15F 4x100 meter
16.30P 4x100 meter
 *Kastplan
16.45Prisceremoni

Preliminära laguppställningar
 

F 17P 17
      
100 meter200 meter
Kajsa ErikssonHuddinge AISAhmed Bahaa
Moa HolmIFK LidingöErnesto Turro Herrera
Julia FriskIFK VäxjöAlbin Månsson
Amanda HanssonHässelby SKGustav Perlind
Ebba GustavssonIF GötaHenrik Larsson
Maja MaunsbachIFK LundHampus Thun
Ebba MagnussonIFK GöteborgGlody Ngoma
Gabriella HolmströmUpsala IFArvid Gustafsson
Rebecca StrandÖrgryte ISAlexander Andreasson
Tilde TofftSpårvägens FKImran Lernebo
Greta DeltinHammarby IFArvid Gussarsson
Moa EklundhKFUM ÖrebroGustav Zetterlund
Ebba GällhagenTurebergs FKStaffan Risberg
Karin ModinBromma IFCarl Enhörning
                                               
400 meter800 meter
Sara HermanssonHuddinge AISIyuel Ayele
Linn Alness-BorgIFK LidingöOlof Silvander
Julia FriskIFK VäxjöLukas Sjökvist
Lovisa Bivstedt
Hässelby SK
Anton Axelsson
Lovisa EllströmIF GötaVictor Thunström
Malin PerssonIFK LundAron Paulsson
Ella LarsenIFK GöteborgErik Pålsson
Amie JammehUpsala IFAlbert Nygren
Alexandra PekicÖrgryte ISCarl Bengtström
Celina ReichardtSpårvägens FKIsak Lefvert
Hanna LindéHammarby IFHenry Jacobson
Ebba LöfholmKFUM ÖrebroTobias Tranderyd
Maja SundTurebergs FKEdvin Hagberg
Kajsa ThorseliusBromma IFFilip Ahlberg
                                 
3000 meter2000 hinder
Cornelia BöhnkeHuddinge AISAnton Ledell
Mika SöderströmIFK LidingöFilip Lindeberg
Lisa WilhelmssonIFK VäxjöOmar Mohammed
Linnea Sennström
Hässelby SK
Christoffer Tengroth
Smilla AntmanIF GötaShire Abdullahi Abdulle
Sanna SvenssonIFK LundErik Lidfors
Anna LestanderIFK GöteborgKim Holmgren
Frida AhlundUpsala IFAxel Djurberg
Nicole ModighÖrgryte ISFelix Larsen Nilsson
Hedvig LeijonhielmSpårvägens FKRasmus Ahlgren
Wilma HultströmHammarby IFJohan Ekberg
Lisa BrorsonKFUM ÖrebroOlle Tyrsmo
Linnea DennerporthTurebergs FKEmil Winther
Hedda MeijerBromma IFMåns Rosenbaum
                                                   
100 m häck110 m häck
Alva von GerberHuddinge AISMikael Lundqvist
Johanna HellmanIFK LidingöAlbin Andersson
Mea NatvigIFK VäxjöAnton Winroth
Amanda Hansson
Hässelby SK
Ludvig Gileborn
Jonna UttmanIF GötaMelker Gustavsson
Linn BeerIFK LundJacob Lenz
Andrea JarlhageIFK GöteborgTodd Hector
Hanna AxelssonUpsala IFArvid Gustafsson
Therese NätstrandÖrgryte ISCarl Bengtström
Celina ReichardtSpårvägens FKGustaf Backman
Victoria Almerén HanssonHammarby IFFelix Prins
Ingrid HolmquistKFUM ÖrebroTomas Johansson
Lina HagbergTurebergs FKStaffan Risberg
Hanna WallmarkBromma IFErik Thunqvist
                                           
HöjdhoppStavhopp
Kajsa EngblomHuddinge AISMikael Lundqvist
Karin BoestadIFK LidingöAlbin Andersson
Frida BergvallIFK VäxjöAndre Magnusson
Lisa GunnarssonHässelby SKTobias Sandberg
Olivia Österling StrömstedtIF GötaGabriel Gunarsson
Ellen WhiteIFK LundAndre Paulsson
Emmie Schöneberger PerssonIFK GöteborgAron Ladestam
Alva WolvanUpsala IFLukas Olsson
Alexandra SchillÖrgryte ISOliver Edman
Amanda ErikssonSpårvägens FKGustaf Backman
Klara RådboHammarby IFMartin Forsberg
Ingrid HolmquistKFUM ÖrebroTom Johansson
Iris Viel LammareTurebergs FKEdvin Hagberg
Filippa WachtmeisterBromma IFNoah Ander
                                               
TrestegLängd
Cornelia BöhnkeHuddinge AISAnton Ledell
VIFK LidingöErnesto Turro Herrera
Frida BergvallIFK VäxjöAlbin Månsson
Lisa GunnarssonHässelby SKJakob Holmberg
Alice ErikssonIF GötaMelker Gustavsson
Beatrice PerssonIFK LundHampus Thun
Filippa KindblomIFK GöteborgSamuel Lestander
Lisa WeyhenmeyerUpsala IFPhilip Anbakk
Della MånssonÖrgryte ISOtto Hammarström
Amanda ErikssonSpårvägens FKImran Lernebo
Stina GustavssonHammarby IFFelix Prins
Emily CapobiancoKFUM ÖrebroRasmus Hugosson
Ebba GällhagenTurebergs FKHugo Jacobsson
Hanna WallmarkBromma IFMarkus Lantto
                                                   
DiskusKula
Jonna GeirydHuddinge AISSebastian Löschner
Klara Tvede-JensenIFK LidingöMalex Åkerblom
Ida WåhlstrandIFK VäxjöAlex Wisme
Amanda SandbergHässelby SKPatrik Lindstedt
Camilla AppelIF GötaHenrik Larsson
Jennifer QuickIFK LundMattias Sjövall
Bianca SalavatiIFK GöteborgFilip Linnér
Caisa-Marie LindforsUpsala IFVictor Wisén
Judith SjömanÖrgryte ISOlof Ryberg
Susannah PerssonSpårvägens FKAlbin Wägmark
Rosanna CianelliHammarby IFSabiti Nahimana
Moa JanssonKFUM ÖrebroRasmus Hugosson
Elenora OlsmatsTurebergs FKLukas Björninger
Camilla GyllenbergBromma IFOscar Glas
                                                  
SpjutSlägga
Hanna HentschelHuddinge AISIvar Moisander
Jenny ÖsterbackIFK LidingöJacob Krumlinde
Enny BjörkIFK VäxjöAndre Magnusson
Stella KrywultHässelby SKPatrik Lindstedt
Camilla AppelIF GötaVakant
Moa LinderIFK LundMattias Sjövall
Bianca SalavatiIFK GöteborgFilip Linnér
Marianna DinopoulosUpsala IFVictor Wisén
Judith SjömanÖrgryte ISLinus Bertilsson
Annina StensSpårvägens FKAdam Fogelberg
Klara RådboHammarby IFMartin Forsberg
Linnea BodinKFUM ÖrebroTomas Johansson
Lina HagbergTurebergs FKEmil Holm
Vanna Wahlbom KlarbyBromma IFJakob Persson
                                         


GRENPROGRAM
F 17

100 meter 400 meter 3000 meter
100 m häck Höjd Tresteg
Diskus Spjut 4*100 meter

P 17

200 meter 800 meter 2000 hinder
110 m häck Stav längd
Kula Slägga 4*100 meter


 

TÄVLINGSBESTÄMMELSER

P/F 15-17 år – födda 2001-1999.
Högst två pojkar och två flickor får dubblera, dvs starta i två individuella grenar.
Varje lag ska ha en deltagare per individuell gren plus stafettlag.
Alla grenar genomförs med 17-års betingelser även för de som är födda år 2001.


ÄNDRING AV DELTAGARE
Eventuella lagändringar EFTER det tekniska mötet skall godkännas av tävlingsläkaren.

ANMÄLAN
 Senast 11 augusti
via formulären här på hemsidan.
Observera att det är separata formulär för killar och tjejer!

LOGITIPS
Scandic Kungens Kurva
Sportkortet ger er bästa pris!

 

FÖRFRÅGNINGAR
Per Öhrland 0706 - 75 87 99
Kansli 08 - 774 85 25
Mail: tavling@huddingeais.se

VÄLKOMNA!

SAMARBETS
PARTNERS

Anmälan killar